Armsad autorid

Õnnitleme ja täname teid kõiki, kes te oma käsikirjad meie konkursile saatsite. Käsikirju oli palju ja nad kõik pakkusid meile viimase nelja kuu jooksul rohkesti lugemiselamusi, viies meid erinevatele rännakutele ning haarates kaasa erinevatesse maailmadesse. Tase oli ühtlaselt tugev ja valikut oli seekord teha eriti keeruline. Paratamatult tuli aga valik teha ja palume mitte kurvastada neil, kes seekord valituks ei osutunud.

Mitmete arutelude ja põhjalike kaalumiste tulemusel otsustasime, et seekord ei anna me välja ühte suurt peapreemiat – põhjusel, et ükski töö ei saanud teistest nii palju punkte enam. Seetõttu soovime aga anda võimaluse käsikirjadele, millel meie arvates on potentsiaali kasvamiseks ja edasiseks iseseisvaks eluks. Kas ja millest kujuneb tegelik bestseller, seda otsustavad aja jooksul ikkagi lugejad.

„Bestseller 2017” tulemused on teie ees:

Ilukirjanduse valdkond, I kategooria tööd
Preemiaks on 1000 eurot igale käsikirjale ja võimalus kirjastada käsikirjad nii paber- kui e-raamatuks.

“Le Rhino”, Liisi Õunapuu
Filmitegija Anu Aun iseloomustab seda nõnda:
„Kui „Le Rhino“ oleks film, oleks see romantiline komöödia. Seda käsikirja lugedes joonistus silme ette pilt „Amelie“ värviküllasest maailmast, kus toimetavad väikese kiiksuga tegelased, kellel igaühel on oma kummaline või vähem kummaline unistus ja saladus kanda. „Le Rhino“ peakangelanna Mirth meenutas mulle oma olemuselt ühest küljest Bridget Jonesi ning teisest küljest Lou Clarkist filmist „Mina enne sind“. Selle loo moto võiks kokku võtta kahe lausega: „Kui sa kaotad ennast, kaotad ka kõik muu, mis sulle oluline on. Kui sa leiad ennast, tuleb kõik muu iseenesest.“ „Le Rhino“ on südamlik, kerge ja helge moodne muinasjutt. Sobib meelelahutuseks ning tujutõstjaks. Täpselt selline raamat, mida enne lennukile tõttamist ajaviitelugemiseks käekotti pista.“

„Tuulte linn”, Kersti Kivirüüt
Kirjanik Taavi Jakobson iseloomustab seda nii:
„Kui üks raamat püsib lugeja käes nii, et esimese ja viimase lehekülje vahele mahuvad vaid pausipojad, on see kindlasti parajalt paeluv oma pikkuse kohta. Minu ja „Tuulte linna“ esmakohtumisel ühel suvelõpulõhnalisel nädalavahetusel just nii juhtus. Autor on oma loo jutustanud ladusalt, tegevus tõmbab algusest peale kaasa. Tegelaste valik, sündmustiku kiirus ja käigud peaks (hingelt) noorele lugejale rohkelt lugemisrõõmu valmistama. Mulle meeldisid viited (mis hiljem kasvasid küll otseseks eksponeerimiseks ja lahti seletamiseks) Põhjala mütoloogiale ja selle ettevaatlik segamine teadusega.“


Ilukirjanduse valdkond, II kategooria tööd

Preemiaks on 500 eurot igale käsikirjale ja võimalus kirjastada käsikirjad nii paber- kui e-raamatuks.

„Vivian”, Leila Tael-Mikešin
Kirjanik Kadri Kõusaar iseloomustab lugu nii:
„„Vivian” on paeluv lugu kahe sugulashinge kohtumisest ja armastusest. Nad on naiselik mees ja tüdrukulik poiss, kuid sama hästi võiksid nad olla mehelik naine ja poisilik tüdruk. Nad on yin ja yang, kes teineteise kohe ära tunnevad ja ilma teineteiseta ei saa – vaid nii on neil mõlemal võimalik põgeneda kriipivast üksindusest ja minevikutraumadest. Hakkasin kohe Kimile ja Vivianile kaasa elama. Mõnusalt unenäoline on see raamat ka. Mulle meeldib, kui unenäod ja reaalsus põimuvad, sest ... nad kuuluvadki ju kokku, rohkem, kui seda tunnistada tahame.”

„Pascual”, Peedu Saar
Kirjanik Karl-Martin Sinijärv iseloomustab seda lugu nii:
“Tore lugemine oli, läbisin ühe hooga ja igavust tundmata. Mis on õigupoolest kummaline, sest teoses ju väga palju eriskummalist ei toimu. On üsna normaalne ja vigurdamata kirja pandud elupildistus. Niisugustel lugudel on kalduvus haigutama ajada. See siin ei ajanud. On omaette oskus väikestest asjadest ja inimestest mõjuv tekst kirja panna. Usun, et see teos võib päris paljudele korda minna, kuna sarnasi juhtumusi on tänaseks küllap küllalt paljudel Eesti inimestel oma muuilma-kogemusest võtta.”

„Valge kuuking”, Pille Marmor
Kirjanik Triin Tammert iseloomustab seda lugu nii:
“Ladus ja paeluv, alguses visatud vihjed kruvivad põnevust ja tekitavad huvi teada saada kogu lugu ning autor suudab pinget lõpuni hoida. Hoolimata eluraskustest, oli kangelanna elu välispidiselt nagu kreemikook – glamuur ja võluvad mehed igal sammul. Üsna haruldane Eesti kirjanduses, aga seda värskendavam.”

Äramärgitud tööd ilukirjaduse žanris, mis said paljudelt toimetuse ja žürii liikmetelt kiitvaid hinnaguid:

„Linnutiivul”, Hille Karm
„Teokarp tuisus”, Tiiu-Liisa Rummo
„Illuminati”, Markus Väin
„Kõik müügiks”, Ene Arikainen
„Pargimõrvad”, Helen Prins

***

Aimekirjanduse valdkond, I kategooria töö
Preemiaks on 1000 eurot ja võimalus kirjastada käsikiri nii paber- kui e-raamatuks.

“Kuidas hoida armastust”, Kärt Kase
Oluline ja põhjalik ülevaade pereteraapia teemadest. Pakub psühholoogi poolt uudseid ideid ja lahendusi. Raamat erinevate paaride kogemustest, kuidas tänapäeva maailmas pikaajaliselt ja edukalt suhetega toime tulla.


Aimekirjandus, II kategooria töö
Preemiaks on 500 eurot ja võimalus kirjastada käsikiri nii paber- kui e-raamatuks.

„Valu vangis”, Madis Mark

***

Lastekirjanduse valdkond, I kategooria töö
Preemiaks on 1000 eurot ja võimalus kirjastada käsikiri nii paber- kui e-raamatuks.

„Rebasemäe kamp teeb ajalugu”, Heidi Raba
Ursula Zimmermann, kirjutaja ja loovmõtleja, iseloomustab seda lugu nii:
„See lugu oli nii meie väikeste kui suurte absoluutne lemmik. Lugu läheb kohe algusest peale hooga käima ja veereb mõnusa tempoga lõpuni välja. Sügavalt inimlikud ja elulised teemad ühe väikeküla laste elust, kaotustest, lootusest, ja usust, et saagu, mis saab, aga unistused täituvad – kui ainult sügavast südamepõhjast uskuda ja Rebasemäe rebast kohata. Lugu, mis liigutab ja paneb südamest naerma. Autori rikkalik keeletunnetus ja ladus lausestatus teevad lugemise eriliselt nauditavaks. Raamatuks sündinud.”

Lastekirjanduse valdkond, II kategooria tööd
Preemiaks on 500 eurot igale käsikirjale ja võimalus kirjastada käsikirjad nii paber- kui e-raamatuks.

„Tihti tehti tähti. Sõnamängud ja harjutused väikestele täheõppijatele”, Pille Matt
„Avatud väravate öö”, Astrid Hiisjärv


Äramärgitud tööd lastekirjaduse žanris, mis said paljudelt toimetuse ja žürii liikmetelt kiitvaid hinnanguid:

„SOS”, Helle Kirsi
„Nipiniru”, Indrek Noormets

Kõikide võitjatega võetakse ühendust alates 1. novembrist 2017. Kõik valituks osutunud tööd kirjastatakse perioodil 2018–2019. Uus konkurss „Bestseller 2019” kuulutatakse välja 2018. aasta kevadel. Kirjanduskonkurss „Bestseller” hakkab toimuma üle kahe aasta.

Täname südamest kõiki osalejaid, toimetuse liikmeid ja meie lugejaid

Suur tänu: Kadri Kõusaar, Karl-Martin Sinijärv, Triin Tammert, Taavi Jakobson, Anu Aun, Priit Hõbemägi, Herdis Ojasu, Ursula Zimmermann, Reet Roos, Ester Urbala, Merike Linnamäe, Alan Adojaan, Inge Pitsner, Aleksander Urbala, Deo Weber, Lukas Oliver Jaks.