PRESSITEADE 16.11.2017

Kaante vahele on jõudnud tippkirurgi ja meditsiinidoktor professor Toomas Sullingu poole sajandi elutöö.

Raamat „Südamega südamest” räägib südame tervisest ja selle ravist.

Dr Toomas Sulling on kaasaegse Eesti südamekirurgia rajaja ja šunteerimislõikuse populariseerija. Tema teadusuuringud, suurepärased ravitulemused ja osalemine rahvusvahelistel foorumitel on toonud tuntust kogu Eesti meditsiinile.

Sulling sündis 1940. a Tallinnas. Noorukieas põetud põlvetuberkuloos aheldas noormehe rohkem kui kolmeks aastaks haiglasse, kus paralleelselt raviga omandas edasisi kooliteadmisi. Sel ajal tekkis ka mõte minna edasi õppima arstiks.

1964. a lõpetas Sulling meditsiiniõpingud Tartu Riiklikus Ülikoolis. Tal õnnestus end täiendada Moskvas, Leningradis ja Helsingis, lisaks hankida ligipääs tol ajal väga haruldastele rahvusvahelistele teadusartiklitele koronaarkirurgia arengust mujal maailmas. Entusiastlikest ja tublidest südamehuvilistest kolleegidest tiimiga pani Toomas Sulling 1960–70ndatel aluse koronaarkirurgiale Eestis.

Dr Sulling on opereerinud poole sajandi jooksul 4000 haiget, tehes neile šunteerimislõikuse ehk pannes ateroskleroosist kahjustatud arterite asemele uued veresooned. Umbes pooled operatsioonid tegi ta töötaval südamel ja pooled kunstliku vereringega, kui inimese süda pannakse seisma. Raamatus on juttu sellest, kumb meetod on parem ja millal. Samuti sellest, mis pilt arstile avaneb, kui inimene südamehaigusega tema juurde satub. Ja millised valikud arstidel on ning mida võiks teada patsient.

Eesti südamekirurgia grand old man on ise oma vastilmunud raamatu kohta „Südamega südamest” öelnud järgmist: „Selle raamatu eesmärk on harida meie patsiente. Raamatu kirjutasin neile, kes hoolivad enda ja oma lähedaste südamest. See on raamat ka neist ja neile, kes ravivad südant, kui see ei taha enam töötada.”

Hea kolleeg ja sõber, emeriitprofessor Jaak Maaroos kirjutab raamatu sissejuhatavas osas: „See on üks väga edukas ja pöördelise tähendusega lugu Eesti meditsiinis, mille med-dr prof Toomas Sulling suutis oludele vaatamata alustada ja arstiteaduse ajalukku kirjutada. Tema eesmärk oli leida uusi võimalusi südame isheemiatõve paremaks diagnoosimiseks ja võimalikuks kirurgiliseks raviks. Tema ideed tundusid mõnelegi utoopilistena, kuid põhjalik tutvumine selle valdkonna töödega maailmas andis talle usku jätkata alustatuga. On suur heameel tõdeda, et tema loodud kardiokirurgide koolkond jätkab tulemuslikult tema saavutuste edasiarendamist.”

Raamatu esitlused toimuvad:
22.11 kell 18.00 Viru Keskuse Rahva Raamatus
25.11 kell 13.00 Tartu Tasku Rahva Raamatus

Vaata ka raamatut "Südamega südamest"

Lisainfo:
Kirjastus Pilgrim
Ursula Zimmermann
Kommunikatsioonijuht
Tel: 56 98 98 18
E-mail: ursula@pilgrim.ee
info@pilgrim.ee